k navigaci


Kachlová kamna a komínové systémy

Kachlová kamna, pece, sporáky a krby

Kachlová kamna nebo kachlové sporáky se znovu stávají nedílnou součásti moderních i klasických interiéru nejenom pro svou dekorativní, ale především pro svoje tepelné vlastnosti z niž nejdůležitější je sálavý princip ohřevu místnosti, výborné akumulační vlastnosti a vysoká účinnost spotřebiče. Při správném způsobu topení a údržbě se kachlová kamna a sporáky stanou nedílnou součástí obytných prostor na mnoho let

Naše firma vyrábí již od roku 1991 keramické kachle na kachlová kamen, kachlové sporáky a obestavby krbových vložek. Tradice výroby keramických kachlů sahá v Letovicích až do roku 1900 kdy byla založena v tehdejším Rakousku-Uhersku akciová společnost na výrobu keramických kachlů, šamotových desek a hlín.

Na trhu je jistě více firem, které keramické kachle nabízí, ale my jsme se soustředili na kachle klasické ruční, které mají v naší firmě již tradici. Keramické kachle také na přání zákazníků zabrušujeme - kalibrujeme. Kachle vyrábíme ve dvou formátech a o to 21x19 cm a 22x22 cm. Kromě ručně formovaných dekorovaných kachlů vyrábíme také kachle lité s jednodušími vzory. Kachle jsou vyráběny jak v polomatných uměleckých glazůrách tak v klasickém lesklém provedení.

Ke kachlím nabízíme kompletní sady spodních soklů i horních říms v různých velikostech, dále keramické lavice a ke každému vzoru kachle rovné, rohové, průduchové, větrací a půlené. Pokud zákazník požaduje kachlová kamna bez glazury tak vyrábíme i kachle omítací.

Zákazníkům doporučujeme návštěvu v naší firmě a zhlédnutí keramiky v naší prodejně nebo skladech. Klasická ruční keramika má svá specifika jelikož každá kachle vyrobená tímto způsobem je originál a jednotlivé kusy se od sebe více či méně drobně odlišují a v tom je také její neopakovatelné kouzlo.

 • Barevný odstín: naprostá shoda v odstínu není prakticky možná vzhledem k technologii ruční výroby, proto se povolují barevné odchylky u jednotlivých kachlů i celých souborů. Barevné odstíny je nutné vyrovnat odborným seskupením, tzv. kolorováním.
 • Glazura: musí být stejnoměrně a dobře vytavena a dobře spojena s povrchem střepu. U lesklých typů glazur záměrně vznikají trhlinky, které jsou součástí výtvarného zpracování kachle tzv. hárys, jehož velikost a struktura se liší podle typu použité glazury.
 • Úprava kachlů: Keramické kachle nekalibrované je občas při stavbě mírně dobrousit kamnářským brusem. Keramické kachlové římsy a sokly mají po svém obvodu okraj (osazení), které je nutno odstranit při konečné realizaci kachlového topidla.

Kachlová kamna a kachlové sporáky nebo obestavby krbových vložek doporučujeme, aby stavbu prováděla spíše odborná firma, ale pokud je zručný kutil zvládne pro důkladném prostudovaní odborné literatury jednoduší stavby i on. Naše firma se zaměřuje na výrobu keramických kachlí a vnitřních vyzdívek a doporučuje kamnářské firmy, které návrhy a realizace provádějí. Po vzájemné dohodě se zákazníkem některé stavby také realizujeme.

Pro zájemce můžeme připravit i formovací a licí hmotu na výrobu vlastních keramických kachlů.

Šamotové desky, plátky a cihly

Naše firma dále vyrábí šamotové desky, plátky, cihly a hlíny použitelné na kachlová kamna, kachlové sporáky, obestavby krbových vložek, venkovních krbů, ohnišť, udíren nebo opravy kotlů. Šamotové plátky a desky se vyrábějí v síle od 2 do 6 cm a délkách od 25 do 60 cm. (podrobněji uvedené v ceníku) Nabízíme také kamnářský jíl, kamnářský tmel. Šamotové pláty a desky jsou tažené, cihly a cihly s perodrážkou jsou lisované. Šamotové plátky mají vysokou žárovou odolnost a velmi dobré tepelně akumulační vlastnosti.

Třísložkové komíny - komínové systémy

Třísložkové komíny - komínové systémy jsou určeny pro odvod spalin pro různé druhy paliv (dřevo tvrdé i měkké, uhlí, peletky, plyn, lto...). Komíny je možné použít na krby, kamna, kotle, sporáky, kachlová kamna, krbové vložky. Komíny jsou určeny na paliva pevná, plynná, tekutá.

Třísložkové komíny - komínové systémy se skládají z lehčených betonových (keramzitových) tvárnic, keramických (šamotových) vložek, tepelné izolace a potřebných komponentů (kondenzační jímka, krycí hlava, nerezová stříška, kontrolní dvířka, větrací mřížka...)Komínové vložky

Od roku 1991 vyrábíme keramické (šamotové) komínové vložky o průměrech 140, 160, 180 a 200 mm. Základní komínové vložky se vyrábějí o jednotné délce 330 mm. K těmto základním tvarům se vyrábějí komínové tvarovky (odbočky) o délce 330 mm s variantami - čistící tvarovka (dvířka) a tvarovka zaústění (spotřebič).

Komínové vložky a tvarovky vyrábíme od roku 1999 se sílou stěny do 20mm. Pro odvod komínových spalin z krbů se vyrábí i odbočky na průměry 160, 180 a 200mm pod úhlem 45° a délce 660mm.

Vyrábíme komínové vložky a tvarovky s teplotní odolností T600 (A1N1 určené pro suchý i vlhký provoz), což je nejvyšší možná teplotní odolnost dle normy na komíny s přirozeným tahem.

Komínové tvárnice

Od roku 2005 vyrábíme komínové tvárnice z lehčeného betonu (keramzitové) o rozměrech 380x380x250mm (roxory do 12mm), dodáváme také komínové tvárnice 400x400x250mm (roxory do 20mm) a 320x320x250mm (roxory do 16mm). Komínové tvárnice jsou určené pro průměr komínové vložky 200mm, 180mm, 160mm nebo 140mm. Komínové tvárnice jsou uzpůsobeny pro odvětrávání izolace a instalaci železných výstuží (roxory). Imitace cihel (prstýnky) vyrábíme v rozměrech 38x38 cm (červené, černé a hnědé).

Komínová izolace (600°C)

Ke keramzitovým komínovým tvárnicím a keramickým komínovým vložkám dodáváme certifikovanou nehořlavou minerální izolaci (600°C) s tuhostí a objemovou hmotností určené pro komínové systémy a komínové vložky T600 (A1N1 určené pro suchý i vlhký provoz).

Komínové komponenty

Ke komínům nabízíme pozinkovaná dvířka s vnitřní izolací (RUG), kondenzační jímku s vývodem pro stékání kondenzátu, nerezovou odvětrávací mřížku, vystuženou betonovou krycí desku (hlavu) přizpůsobenou na odvětrávání komínové izolace a nerezový nástavec na komín (stříšku). Pro vnější úpravu komína vyrábíme i okrasné komínové prstýnky. Na spojování komínových vložek vyrábíme žáruvzdorný tmel.

Komponenty pro komínové systémy (komínové vložky, komínové tvárnice, komínová izolace) dodáváme i samostatně, každý komponent má vlastní certifikát dle norem EU.

Stavební návod na komín

Záruční podmínky na komíny

Dnes je 2. 12. 2021

 • Otevírací doba Po-Pá
  6:30 - 15:00 hod.
  11:30 - 12:30 hod. - polední pauza
  So a Ne otevřeno po domluvě

 • Obchod, informace, dotazy
  tel.: +420 516 474 161

  Účetní a fakturace
  tel.: +420 516 474 034

  Informace, dotazy, objednávky
  e-mail: keramikaletovice@iol.cz

 • Navštivte nás
  v našem sídle nebo nás můžete kontaktovat telefonicky

komín Keramika Letovice

Kontaktní formulářZavřít

Kontaktní formulář

*


*

*